Sukukokous 2022 Kuopio JP-Kalamatkat

Soinisten Sukuseura ry juhlisti 30-vuotista toimintaansa juhlatapaamisessaan Kuopion Räsälässä JP-Kalamatkat-yrityksen tiloissa 30.7.2022. Päivä oli erittäin sateinen, joten kaikki 24 osanottajaa pysyivät tiiviisti yhdessä juhlatiloissa. Päivä alkoi sukuseuran esimiehen Tuula Kinnusen tervetuliaispuheella, jonka jälkeen nostettiin sukuviiri säitä uhmaten lipputankoon. Tämän jälkeen nautittiin yhdessä 30-vuotisjuhlakahvit.

Sukuseura oli saanut aiemmin Opetushallitukselta lahjoituksena kaksi Mikael Soinisen muotokuvaa, joten oli luonnollista, että juhlapuhe ”Mikael Soininen – oppivelvollisuuden isä” kertoi Mikael Soinisesta. Juhlapuheen piti Mikael Soinisen elämänvaiheisiin tarkoin vihkiytynyt Simo S. Soininen. Lisää Simon kokoamaa historiaa Mikael Soinisesta löytyy täältä nettisivujemme Kirjoitukset-osiosta vuoden 2018 kohdalta.

Sukukokouksessa sukuseura sai mm. uuden hallituksen, jonka jäseniksi tulivat uusina Nea Almgren, Jere Lampola, Asta Puustinen, Hannu Soininen, Jarmo Soininen ja Kari Soininen. Edellisestä hallituksesta jatkavat Erkki Soininen ja Jukka-Pekka Soininen. Vanhassa hallituksessa toimineista jäivät pois Tuula Kinnunen, Armi Rautiainen, Juha Rautiainen ja Reijo Soininen. Toiminnantarkastajina seuraavalla kaksivuotiskaudella toimii edelleen Matti Savolainen ja uutena toiminnantarkastajan varahenkilönä tulee mukaan Raili Soininen.

Mikael Soinista esittävät taulut päätettiin pitää seuran omistuksessa, mutta ne tullaan sijoittamaan toistaiseksi näyttelyihin yleisön nähtäväksi – toinen taulu Heinola-seuran ja toinen Helsingin yliopiston museon näyttelyihin.

Kokouksen jälkeen jatkettiin sukulaisiin tutustumista pienemmissä ryhmissä ja sukukirjaa tutkien. Illalliseksi nautittiin lähiruokaa – kalaneuvoksen keittämää herkullista muikkukeittoa ja/tai kasviskeittoa. Vesisateen siivittämänä jälkiruokakahvit muodostuivat monille lähtökahveiksi.

Omasta ja muiden erovuoroisten hallituksen jäsenten puolesta kiitämme tästä useamman vuoden syvemmästä tutustumisesta sukuseuran toimintaan ja toivotamme sen jäsenille antoisia retkiä oman suvun historiaan.

Tuula Kinnunen
Sukuseuran esimies

Valokuvia sukujuhlasta:

Armi ja Juha Rautiainen ja Tuula Kinnunen Klikkaa valokuvaa, niin saat sen suureksi. Paluu <- .